26.11.2016

У шосты школьны дзень 26 лістапада вучні 5 і 7 класаў прынялі ўдзел у гульні “Скарбы роднага краю”. Тры каманды змагаліся за званне пераможцаў. Спаборніцтва праходзіла весела, займальна і пазнавальна, а журы вынесла сваё рашэнне.

На свята завітаў Несцерка, ён прапанаваў камандам адгадать загадкі, узгадать прыказкі, праспяваць беларускія народныя песні, заглянуць у этнаграфічны куток і вызначыць, як называецца той ці іншы прадмет і для чаго ён патрэбен. Завітала і Казачніца, расказала вельмі павучальную казку і папрасіла каманды назваць як мага больш беларускіх народных казак. Было месца і для беларускіх народных гульняў, такіх як “Бульба” і “Блін”. З усімі конкурсамі вучні справіліся вельмі добра, паказалі веданне беларускага фальклору, сваю кемлівасць і зацікаўленасць. Дамой вучні разыходзіліся шчаслівыя і з салодкімі прызамі.

Настаўнікі беларускай мовы і літаратуры Зяткіна Н. М, Наўрузава І.В.

В шестой школьный день, 26 ноября, в библиотеке прошел урок права «Наше право и наш интерес». Учащиеся узнали, как появился Закон «О правах ребенка», почему взрослые решили защищать детей, ознакомились со статьями и самой «Конвенцией о правах ребенка». А затем вспомнили произведения русской литературы и разобрались, чьи права были нарушены в той или иной сказке.

Зав.библиотекой Т.М. Скрылькова

В рамках 6 школьного дня в ГУО «Средняя школа №19 г.Могилева» 26.11.2016 года было проведено мероприятие «Детям о СПИДе» для учащихся 3-их классов. Ребята узнали о вирусе ВИЧ, мерах борьбы и профилактике заболевания СПИДом, закрепили знания и представления о здоровом образе жизни.

Козловская Н.С.