16.01.2016

16 января 2016 г. на базе школы проходила спортивно-развлекательная программа "Тропа здоровья".
По тропе здоровья путешествовали учащиеся 2-х классов. Путешествие было разбито на 2 этапа. На первом, спортивном,  ребята состязались в ловкости, сноровке. На втором,  интеллектуальном, путешествуя по различным станциям, второклассники проявляли свою смекалку, внимательность, сообразительность.
В конце программы были подведены итоги и вручены дипломы. Самое главное - все (и участники, и болельщики!) получили море положительных эмоций.

Нідзе так поўна не выяўляецца душа і характар народа, як у фальклоры, традыцыях, абрадах, прыкладным мастацтве, музыцы, літаратуры. На жаль, сучасная гарадская сям'я, ды, у вялікай ступені, і асіміляваная вясковая сям'я не з'яўляецца ні носьбітам, ні захавальніцай народнага вопыту. Менавіта школа і прызвана адрадзіць лепшыя традыцыі народнай педагогікі беларусаў. Школьнікі ў вольныя дні  па суботамх займаюцца вывучэннем дзіцячага фальклору, абрадаў і святаў беларусаў, знаемяцца з беларускай этнаграфіяй.

16 студзеня з вучнямі 4-6 класаў адбылася гутарка "Ой, калядочкі, калядкі!".  Вучні азнаёміліся з каляндарна-абрадавымі святамі. Тут і сувязь селяніна з зямлей, сонцам, сіламі прыроды. Мы змаглі наблізіць духоўную спадчыну продкаў да сучаснага чалавека. А як смачна дзеці частавалі адзін аднаго блінамі з мёдам, маслам, смятанай. Свята было цікавым, дзеці ўходзілі дадому з вяселым настроем, добрымі парадамі.

Семенава І.А.